Pojmovi

Analitički postupci – Analytical procedures – Analitički postupci obuhvataju analizu značajnih pokazatelјa (racio brojeva) i trendova, uklјučujući istraživanje dinamike i odnosa koji nisu konzistentni sa drugim relevantnim informacijama ili koji odstupaju od očekivanih iznosa.

Angažovanja na obavlјanju ugovorenih postupaka – Agreed unon proce­du­res engagement – Kod angažovanja na obavlјanju ugovorenih postupaka revizor obavlјa one postupke revizorske prirode za koje su se revizor i klijent ili bilo koje zainteresovano treće lice dogovorili i na osnovu kojih podnosi izvještaj o nalazima činjeničnog stanja. Pri­ma­lac revi­zor­skog izvještaja mora iz tog izvještaja da izvlači sopstvene zaklјučke. Izvještaj se ograničeno dostavlјa samo onim stra­nama koje su se dogovorile o postupcima koje treba obaviti zbog toga što druge strane, koje nisu upoznate sa razlozima za te postupke, mogu pogrešno da interpretiraju rezultate.

Angažovanje na sastavlјanju (kompilaciji) podataka – Compilation engagement – Kod angažovanja na sastavlјanju podataka revizor preuzima obavezu da koristi poznavanje računovodstvenog, a ne revizorskog znanje, radi prikuplјanja, klasifikovanja i sumiranja finansijskih informacija.

Angažovanje na pregledu – Review engagement – Cilј angažovanja na pregledu je da omogući revizoru da sačini izjavu, na osnovu postupaka koji ne pružaju dokaz koji je potrebno pribaviti kad se vrši revizija, a on nije naišao ni na šta što bi ga navodilo na vjerovanje da finansijski izvještaji, po svim bitnim pitanjima, nisu sastavlјeni u skladu sa identifikovanim okvirom za finansijsko izvještavanje.

Anomalna greška – (vidi Revizijsko uzorkovanje) – Anomalies error– (see Audit sampling)

Aplikativne kontrole u kompjuterskim informacionim sistemima – Aplication controls in Computer Information – To su specifične kontrole nad relevantnim računovodstvenim aplikacijama koje se vode na kompjuteru. Cilј aplikativnih kontrola je da se uspostave specifični kontrolni postupci nad računovodstvenim aplikacijama koji imaju za cilј da se u razumnoj mjeri obezbijedi odobravanje i evidentiranje svih poslovnih promjena, kao i njihova potpuna, tačna i ažurna obrada.

Asistent – Assistants – Asistenti su lica koja su, pored revizora, angažovana na obavlјanju konkretne revizije.

Baza podataka – Database – Sistem podataka koje dijeli i koristi više različitih korisnika za različite svrhe.

Cjelovita računovodstvena osnova – Comprehensive basis of accounting – Cjelovita računovodstvena osnova obuhvata cjelinu kriterijuma koji se koriste kao osnova za sastavlјanje finansijskih izvještaja i primjenjuju se na sve materijalno značajne pozicije, a imaju suštinski značajnu podr­šku.

Detekcioni rizik (vidi Revizijski rizik) – Detection risk – (see audit risk)

Događaji nakon datuma bilansa stanja (vidi Naknadni događaji) – Post balance sheem events – (see subsequent events)

Dokumentacija – Documentation – Dokumentaciju čine materijali (radni papiri) pripremlјeni od strane revizore ili za potrebe revizora, ili pak dokumenta koje je revizor pribavio i zadržao u vezi sa obavlјanjem revizije.

Drugi revizor (vidi Revizor) – Other auditor auditor – (see auditor)

Eksterna potvrda – External confirmation – Eksterna potvrda predstavlјa proces pribavlјanja i ocjene revizijskog dokaza kroz direktnu komuni­ka­ci­ju sa trećim licima, kao odgovor na zahtjev za informacijama o nekoj poziciji koja utiče na tvrdnje rukovodstva sadržane u finansijskim izvješ­tajima.

Eksterna revizija/revizor (vidi Revizija) – External audit /auditor (see Auditor)

Finansijski izvještaji – Financial statements – Bilans stanja, bilans uspeha, izvještaj o promjenama u finansijskom položaju (koji može biti prikazan na različite načine, na primjer, kao izvještaj o novčanim tokovima, ili izvještaj o tokovima sredstava), napomene i druga saopštenja i objašnjenja za koja je navedeno da čine dio finansijskih izvještaja.

Finansijske informacije o budućnosti (ili projektovane finan­sij­ske informacije)– Prospective financial information – Finansijske informacije o budućnosti su informacije zasnovane na pretpostavkama o događajima koji mogu nastati u budućnosti i o mogućim akcijama koje neko pravno lice može da preduzme.

Glavni revizor (vidi Revizor) –Principal auditor (see Auditor)

Godišnji izvještaj – Annual report– Pravno lice obično godišnje izdaje dokument koji uklјučuje finansijske izvještaje i izvještaj revizora o tim izvještajima. Taj dokument se često naziva “godišnji izvještaj”.

Greška – Error – Greška je nenamjeran propust u finansijskim izvještajima.

Izvještaj o aspektima okruženja – Environmental performance report – Izvještaj o aspektima okruženja predstavlјa izvještaj, odvojen od finansijskih izvještaja, u kome se trećim licima daju kvalitativne informacije o preuzetim obavezama pravnog lica-klijenta u vezi sa poslovnim aspektima okruženja, njegovim politikama i cilјevima na tom polјu, dostignućima u upravlјanju odnosima između njegovih poslovnih procesa i rizika okruženja, kao i kvalitativne informacije o njegovim rezultatima na zaštiti okruženja.To je uticaj okruženja a ponekad i uprave na rad onih koji sačinjavaju finansijske izvještaje.

Izvještaj revizora za specijalne svrhe – Special purpose auditor’s report– Izvještaj izdat na osnovu izvršene nezavisne revizije finansijskih informacija koji, za razliku od izvještaja o izvršenoj reviziji finan­-sij­skih izvještaja, sadrži:

  1. finansijske izvještaje sastavlјene u skladu sa nekom drugom kom­plek­snom računovodstvenom osnovom, ali ne sa Međunarodnim ra­ču­­­no­­vod­stve­nim ili nacionalnim standardima;
  2. određene račune, izvode iz računa ili pozicije u nekom finansijskom izvještaju;
  3. usaglašenost sa ugovorenim obavezama;
  4. zbirne finansijske izvještaje.

Izjave rukovodstva – Menagement representations – Izjave koje rukovod­stvo daje revizoru u toku revizije, bez posebnog traženja ili kao odgovor na konkretne zahtjeve.

Inspekcija – Inspection – Inspekcija predstavlјa ispitivanje evidencije, dokumenata ili materijalnih sredstava.

Interna revizija – Internal auditing – Interna revizija je uspostavlјena ocjenjivačka aktivnost u okviru poslovnog subjekta radi pružanja usluga tom subjektu. Nјene funkcije, između ostalog, obuhvata ispitivanje, ocjenu i praćenje adekvatnosti i efikasnosti računovodstvenog sistema i sistema interne kontrole.

Informacije o segmentu poslovanja – Segment information – Informacije u finansijskim izvještajima o pojedinim komponentama, odnosno priv­red­nim granama i geografskim aspektima koji se mogu identifikovati kod nekog poslovnog subjekta.

Inherentni rizik, rizik po prirodi stvari (vidi Revizijski rizik) – Inherent risk – (see Audit risk)

Ispitivanje–Inqyiry– Ispitivanje predstavlјa pribavlјanje informacija od strane stručnih lica u okviru ili van poslovnog subjekta.

Javna preduzeća – Government business enterprises – Javna preduzeća su poslovni subjekti koji posluju u okviru javnog sektora, obično radi ispunjavanja političkog ili društvenog interesa. Od njih se obično zahtjeva da posluju na komercijalnoj osnovi, to jest da ostvaruju dobit ili da preko tarifa za svoje usluge nadoknade najveći deo svojih troškova poslovanja.

Javni sektor–Public sector– Izraz “javni sektor” se odnosi na nacionalne i regionalne (na primjer državne, pokrajinske, teritorijalne) državne organe, lokalne organe (na primjer gradske, opštinske) i s njima povezana pravna lica (na primjer agencije, odbori, komisije i preduzeća).

Jedinice uzorka (vidi Izbor revizijskog uzorka) – Sampling units – (see Audit samplint)

Lokalna mreža – Local Area Network (LAN) – Komunikaciona mreža koja služi korisnicima u okviru definisanog geografskog prostora. Ove mreže su razvijene da olakšaju razmjenu i korišćenje resursa u okviru organizacije, uklјučujući podatke, softver, baze, štampače i telekomun­i­ka­cionu opremu. Onemogućavaju decentralizovanu obradu. Osnovne kom­po­nen­te lokalnih mreža su: mediji za prenos i softver, korisnički terminali i zajedničke periferne jedinice.

Kodiranje (kriptografija)–Encryption (cryptography)– Proces tran­sfor­mi­sanja programa i informacija u oblik koji se ne može razumeti bez pristupa specifičnih algoritmima za dekodiranje (kriptografski šifarnici). Na primjer, povjerlјivi podaci u sistemu za obradu zarada mogu biti kodirani radi zaštite od neovlašćenog objelodanjivanja ili modifikovanja. Kodiranje može da pruži efikasnu kontrolu za zaštitu povjerlјivih ili osjetlјivih programa i informacija od neovlašćenog pristupa ili modifikovanja. Međutim, efikasna sigurnost zavisi od toga da li su uspostavlјene odgovarajuće kontrole nad pristupom šifarni­ci­ma.

Kompjuterski informacioni sistemi – Computer Information Sistems – Okruženje kompjuterskih informacionih sistema postoji kada pravno lice koristi kompjuter bilo kojeg tipa ili veličine za obradu finan­sij­skih informacija koje su od značaja za reviziju, bez obzira na to da li operacije na tom kompjuteru izvršava to pravno lice ili treća strana.

Kompjutersko okruženje– IT environment– Politike, postupci i infra­struk­tura informacione tehnologije (hardver, operativni sistemi itd.) koje pravno lice uvodi i aplikativni softver koji koristi da bi podržalo poslovanje i ostvarilo poslovnu strategiju.

Kontrole kvaliteta– kwality controls– Politike i postupci koje je usta­no­vilo neko preduzeće da bi u razumnoj mjeri obezbjedilo da sve revizije koje obavlјa budu izvršene u skladu sa cilјevima i osnovnim principima revizije finansijskih izvještaja, kao što je navedeno u ISA 220 “Kontrola kvaliteta za poslove revizije.

Kontrolni postupci – Control procedures– Kontrolni postupci, pored kon­trolnog okruženja, obuhvataju i one politike i postupke koje je ruko­vod­stvo uspostavilo radi postizanja konkretnih cilјeva pravnog lica.

Kontrole pristupa – Access controls – Postupci koji su osmišlјeni da ograniče pristup jedinicama terminala za on-line obradu, programima i podacima. Kontrole pristupa se sastoje od “identifikacije korisnika” i “ovlašćenja korisnika”. Identifikacija korisnika nastoji da korisnika identifikuje kroz jedinstveni log za identifikaciju, lozinke, pristupne kartice ili biometričke podatke. Ovlašćenje korisnika se sastoji od pravila pristupa za određivanje kompjuterskih resursa kojima svaki od korisnika može da pristupi. Posebno, ti postupci su osmišlјeni da spreče ili otkriju:

  1. neovlašćen pristup terminalima za on-line obradu, programima i podacima;
  2. unošenje neovlašćenih transakcija;
  3. neovlašćene izmjene podataka u datotekama;
  4. korišćenje kompjuterskih programa od strane neovlašćenih lica i
  5. korišćenje kompjuterskih programa koji nisu odobreni.

Kontrolni rizik (vidi Revizijski rizik) – Control risk – (see Audit risk)

Kontrolno okruženje– Control environment– Kontrolno okruženje obuhvata sve stavove, uvjerenja i akcije direktora i rukovodstva u vezi sa sistemom interne kontrole i njegovim značajem za pravno lice.

Konfirmacija–(vidi eksterna potvrda)–Confirmation– (see external con­­­’firmational)

Korporativno upravlјanje (vidi Upravlјanje) – corporate Governance – (see Governance)

Kriminalna radnja – Frayed – Izraz “kriminalna radnja” se odnosi na namjernu radnju jednog ili više pojedinaca iz redova rukovodstva, zaposlenih ili trećih lica, koja ima za posledicu pogrešno prikazivanje finansijskih izvještaja.

Malo pravno lice – Small entity – Malo pravno lice je pravno lice sa slijedećim karakteristikama:

  1. vlasništvo i rukovođenje su koncentrisani na malom broju pojedinaca (često na jednom pojedincu) i
  2. kod pravnog lica postoji:
    • mali broj izvora prihoda;
    • jednostavna evidencija;
    • ograničene interne kontrole sa mogućnošću da rukovodstvo zaobiđe te kontrole.

Mala pravna lica obično imaju karakteristiku pod a) i jednu ili više karakteristika prikazanih pod b).

Materijalan-značajan – Materiality – Informacija je materijalna ako njeno izostavlјanje ili pogrešno izvještavanje o njoj može da utiče na ekonomske odluke korisnika informacije, koje on donosi na osnovu finansijskih izvještaja. Materijalnost zavisi od veličine pozicije ili greške, procjenjene u datim okolnostima pod kojim je do izostavlјanja ili pogrešnog iskazivanja došlo. Zbog toga materijalno predstavlјa prag ili tačku razgraničenja, a ne primarnu kvalitativnu karakteristiku koju informacija mora da ima da bi bila korisna. Nešta što je materijalno mora da je i značajno.

Materijalne slabosti – Material weaknesses – Slabosti u internoj kon­tro­li koje mogu da imaju materijalne ili značajne efekte na finansijske izvještaje.

Mišlјenje–Opinion– Izvještaj revizije sadrži jasno pismeno izražavanje ili mišlјenja o finansijskim izvještajima u cjelini. Pozitivno mišlјenje se izražava kada revizor zaklјuči da finansijski izvještaji daju istinitu i objektivnu sliku (ili po svim bitnim pitanjima pružaju istinit i objektivan prikaz) u skladu sa naznačenim okvirom za finansijsko izvještavanje. (Vidi modifikovan izvještaj revizora – See Modified auditor’s report)

Mišlјenje revizora (vidi Mišlјenje) – Audit opinion(see Opinion)

Mišlјenje s rezervom – (vidi Modifikovan izvještaj revizora) – Wyalified opinion – (see Modified auditor’ s report)

Modifikovani izvještaj revizora – Modified auditor’s report– Smatra se da je izvještaj revizora modifikovan ako je mišlјenju dodat pasus o naglašavanju problema, ili ako se mišlјenje razlikuje od mišlјenja bez rezerve.

  • Pitanja koja ne utiču na mišlјenje revizora (Matters that do not Affect the Auditor’s Opinion)
  • Pasus(i) sa skretanjem pažnje na neko pitanje – Emphasis of matter paragraph(s) – Izvještaj revizora se može modifikovati dodavanjem pasusa u kome se naglašava neki problem koji utiče na finansijske izvještaje, a o kome se detalјnije raspravlјa u napomenama uz finansijske izvještaje. Dodavanje pasusa s naglašavanjem problema ne utiče na mišlјenje revizora. Revizor može modifikovati izvještaj revizije dodavanjem pasusa u kome se naglašava i neki drugi problem osim problema koji utiču na finansijske izvještaje.

Pitanja koja utiču na mišlјenje revizora – Matters that do not Affect the Auditor’s Opinion)

  • Mišlјenje s rezervom –qualified opinion – Revizor izražava mišlјenje s rezervom kada dođe do zaklјučka da se pozitivno mišlјenje ne može izraziti, ali da efekti neslaganja s rukovodstvom, ili ograničenja obima revizije nisu od tolikog značaja i uticaja da zahtjevaju negativno mišlјenje ili uzdržavanje od mišlјenja.
  • Uzdržavajuće mišlјenje– Disclaimer of opinion– Revizor izražava uzdržavajuće mišlјenje kada su mogući efekti ograničavanja obima njegovog rada od takvog značaja i uticaja da ne omogućavaju pribavlјanje dovolјnog i odgovarajućeg revizijskog dokaza i zbog toga revizor nije u mogućnosti da izrazi mišlјenje o finansijskim izvještajima.
  • Negativno mišlјenje – Adverse opinion – Negativno mišlјenje se izražava kada su efekti neslaganja od takvog značaja i uticaja na finansijske izvještaje da navode revizora na zaklјučak da izražavanje mišlјenja s rezervom u izvještaju revizije nije dovolјno da objelodani činjenicu da su finansijski izvještaji pogrešni ili nepotpuni.

Naknadni događaji– Sybsequent events– U Međunarodnom računo­vod­stve­nom standardu (IAS) 10 identifikovana su dva tipa povolјnih ili nepovolјnih događaja koji su nastali nakon bilansa stanja:

  1. oni koji pružaju dalјi dokaz o uslovima koji su postojali na dan bilansa stanja i
  2. oni koji su rezultat uslova nastalih nakon bilansa stanja.

Nacionalna praksa (revizija) – National practices(auditing)– To je zbirka smjernica za reviziju, koje nemaju snagu standarda, a koje je donelo nadležno računovodstveno tijelo na nivou zemlјe i koje primjenjuju revizori u vršenju revizije i pružanju usluga srodnih reviziji.

Nacionalni standardi (revizija) – National standards (auditing) – Zbirka standarda revizije, definisanih zakonom ili regulativom nadležnog tela na nivou zemlјe, čija primjena je obavezna, odnosno kojih revizori moraju da se pridržavaju prilikom obavlјanja revizije ili pružanja usluga srodnih reviziji.

Negativno mišlјenje (vidi Modifikovani izvještaj revizora) – Adverse opinion– (see Modified auditor’s report)

Neusaglašenost – Noncompliance – Izraz “nepridržavanje zakona ili drugih propisa” se koristi kada se ukazuje na namjeran ili nenamjeran propust ili radnju pravnog lica kod koga se obavlјa revizija, koji je suprotan važećim zakonima ili regulativi.

Neizvjesnost – Uncertainty – Neizvjesnost je problem koji može da ima uticaj na finansijske izvještaje, ali čiji ishod zavisi od budućih akcija ili događaja koji nisu pod direktnom kontrolom poslovnog subjekta.

Novi revizor (vidi Revizor) – Incoming auditor – (see Auditor)

Obim pregleda – Scope of a review– Izraz “obim pregleda” se odnosi na postupke pregleda koji se smatraju neophodnim u datim okolnostima da bi se postigao cilј pregleda.

Obim revizije – Scope of an audit – Izraz “obim revizije” se odnosi na postupke revizije koji se smatraju neophodnim u datim okolnostima da bi se postigli cilјevi revizije.

Ograničenje obima –Limitation of scope– Pravno lice može ponekad da revizoru nametne ograničenje u pogledu obima njegovog posla (na primjer kada se u uslovima angažovanja definiše da revizor neće sprovesti neki postupak koji inače smatra neophodnim). Ograničenje obima može biti nametnuto okolnostima (na primjer kada se revizor angažuje u vrjeme koje mu ne omogućava da posmatra popisivanje zaliha). Ograničenje obima može nastati i kada su, po mišlјenju revizora, računovodstvene evidencije pravnog lica neadekvatne ili kada revizor nije u mogućnosti da sprovede postupak revizije koji smatra poželјnim.

Opšte kontrole u kompjuterskim informacionim sistemima – Generaln controls in Computer Information Sistems– Aktivnosti u vezi sa uspostavlјanjem okvira za opšti nadzor nad kompjuterizovanim infor­­ma­cio­nim sistemima, čija je svrha da se u razumnoj mjeri obezbijedi postizanje opštih cilјeva interne kontrole.

Osoblјe – (vidi Revizor) – Personnel- (see Auditor)

Očekivana greška – (vidi Revizijsko uzorkovanje) – Exspected error – (see Audit sampling)

Pasus(i) sa skretanjem pažnje na neko pitanje (vidi Modifikovani izvještaj revizora) – Emphasis of matter paragraph(s) – (see Modified audi­tor’s report)

Personalni kompjuteri – PCs or personal computers (koji se često nazivaju i mikrokompjuterima)– To su ekonomični ali moćni nezavisni kompjuteri za opšte namjene koji se obično sastoje od monitora (vizuelna jedinica), kućišta koje sadrži kompjutersku elektroniku i tastature (i miša). Ove karakteristike se mogu kombinovati u vidu portabl kompjutera (laptop). Programi i podaci mogu biti unjeti interno na tvrdi disk ili na prenosni medij za podatke, kao što su kompakt diskovi ili diskete. Personalni kompjuteri se mogu povezati na on-line mreže, printere i druge naprave kao što su skeneri ili modemi.

Pismo o angažovanju – Engagement letter– Pismom o angažovanju se dokumentuje i potvrđuje revizorovo prihvatanje angažovanja, cilјevi i obim revizije, odgovornost revizora prema klijentu i oblici izvještaja.

Pitanja u vezi sa okruženjem (Environmental matters). Pitanja u vezi sa okruženjem su definisana kao:

  1. inicijative za sprečavanje, zaustavlјanje ili otklanjanje oštećenja oko­­li­ne, ili pitanja koja se tiču očuvanja obnovlјivih i neob­nov­lјi­vih resursa (kao što su inicijative koje propisuju zakoni i propisi ili ugovori u vezi sa okruženjem, odnosno inicijative koje mogu biti dobrovolјno preuzete);
  2. poslijedice kršenja zakona i propisa u vezi sa okruženjem;
  3. poslijedice šteta na okruženju učinjenih drugima ili prirodnim resursima i
  4. poslijedice zakonom nametnutih tuđih obaveza (na primjer obaveze za štete koje su prouzrokovali prethodni vlasnici).

Planiranje – Planing – Planiranje obuhvata razvoj generalne strategije i detalјnog pristupa za očekivanu prirodu, vrjeme i obim revizije.

Povezanost revizora – Auditor’s association – Revizor je povezan sa finan­sij­skim informacijama kada uz te informacije priloži svoj izvještaj ili se složi da se njegovo revizorsko ime koristi u profesionalnoj vezi sa informacijama.

Pogrešno iskazivanje – Misstatement – Pogrešno iskazivanje finansijske informacije koje može nastati zbog nenamjerne greške ili kriminalne radnje.

Pozitivno mišlјenje (vidi Mišlјenje) – kwalified opinion– (see opinion)

Poznavanje poslovanja – Knowldge of the business– Opšte revizorovo poz­na­vanje privrede i privredne grane u okviru koje pravno lice – njegov klijent–posluje, a posebno poznavanje načina na koji to pravno lice posluje.

Populacija (vidi Izbor revizijski uzorak) – Population– (See Audit sampling)

Posmatranje – Observation – Posmatranje se sastoji u nadgledanju procesa ili postupaka koje obavlјa neko drugo lice, na primjer, revizorovom pos­mat­ranju popisa zaliha koji vrši osoblјe pravnog lica ili posmatranju pos­tupaka interne kontrole iza kojih ne ostaje trag koji revizor može nak­nadno da identifikuje.

Postupci suštinskog ispitivanja – Substantive procedures– Postupci suštinskog ispitivanja su provjere koje se vrše da bi se pribavio revizijski dokaz radi otkrivanja materijalno značajnih grešaka u finansijskim izvještajima, a postoje dve vrste tih postupaka:

  1. postupci provjere poslovnih događaja i stanja na računima;
  2. analitički postupci.

Početna stanja – Opening balances– Početna stanja su ona salda na pojedinim računima koja postoje na početku perioda. Početna stanja su zasnovana na zaklјučnim stanjima prethodnog perioda i odražavaju efekte poslovnih događaja i primenjenih računovodstvenih politika u prethod­nom periodu.

Prethodni revizor (vidi Revizor) – Predecessor auditor (see Auditor)

Pretpostavka u vezi sa nastavkom poslovanja – Going concern consumption – Pretpostavka u vezi sa nastavkom poslovanja pravnog lica se obično posmatra kao nastavak poslovanja u predvidivoj budućnosti, bez namjere ili obaveze likvidacije, prestanka rada ili traženja zaštite od kreditora u skladu sa zakonima i propisima. Shodno tome, sredstva i obaveze se evidentiraju uz pretpostavku da će pravno lice biti u mo­guć­nos­ti da realizuje svoja sredstva i izvrši svoje obaveze u normalnom toku poslovanja.

Prisustvovanje – Attendance Prisustvovanje se odnosi na prisustvo jednog lica cjelokupnom procesu ili djelu procesa koji obavlјaju druga lica. Na primjer, prisustvovanje popisu zaliha će omogućiti revizoru da pregleda zalihe, da posmatra da li se sprovode postupci koje je rukovodstvo uvelo za brojanje i evidentiranje i da na odabranom uzorku provjerava tačnost brojanja.

Provjera kretanja kroz sistem – Test Walk through system To je provjera kretanja kroz sistem se sastoji u praćenju nekoliko poslovnih događaja kroz cio računovodstveni sistem.

Provjere funkcionisanja kontrole– Tests of contro– Provjere funk­cionisanja kontrole se vrše radi dobijanja revizijskog dokaza o efikas­nos­ti:

  1. strukture računovodstvenog sistema i sistema interne kontrole, odnosno da li su ti sistemi struktuirani na način pogodan za sprečavanje ili otkrivanje i ispravku materijalno značajnih grešaka;
  2. funkcionisanja internih kontrola tokom čitavog perioda.

Prognoza – Forecast – Prognoza je procjenjena finansijskih informacija, sastavlјena na osnovu pretpostavki o budućim događajima za koje ruko­vod­stvo očekuje da će nastati i mjerama koje smatra da će preduzeti do dana na koji se prognoza odnosi (pretpostavke najbolјe procjene).

Program revizije– Audit program– Programom revizije se definišu pri­ro­da, vrjeme i obim planiranih postupaka revizije koje treba izvršiti da bi se ispunio opšti plan revizije. Program revizije služi kao spisak uputstava mlađim revizorima angažovanim na reviziji i kao sredstvo za kontrolu da li je posao obavlјen na pravi način.

Programske kontrole– Programming controls– Postupci koji su osmiš­lјeni da spreče ili otkriju neovlašćene izmjene kompjuterskih programa kojima se pristupa preko terminala za on-line obradu. Pristup može biti ograničen kontrolama kao što su korišćenje posebnih operativnih ili programskih razvojnih baza podataka i korišćenje specijalnih softverskih rješenja. Važno je da se promjene na programima za on-line obradu na odgovarajući način dokumentuju, kontrolišu i prate.

Projekcija – Projection – Projekcija je finansijska informacija o buduć­nos­ti, sastavlјena na osnovu:

  1. hipotetičkih pretpostavki o budućim događajima i akcijama ruko­vod­stva, do kojih može i da ne dođe, kad je neko pravno lice u probnoj fazi poslovanja ili planira značajne izmjene prirode svog poslovanja ili
  2. kombinacije najbolјe procjene i hipotetičkih pretpostavki.

Radna dokumentacija – Working papers – Radna dokumentacija predstavlјa evidenciju o revizorovom planiranju, o prirodi, vremenu i obimu obav­lјe­nih postupaka revizije, kao i rezultatima tih postupaka i zaklјučci­ma do kojih se došlo na bazi pribavlјenog dokaza.

Razmjena elektronskih podataka – Electronic Data Intercharge (EDI) – Elektronski prenos dokumenata između organizacija u mašinski čitlјi­vom obliku.

Računovodstvena procjena– Accounting estimate– Računovodstvena proc­je­na predstavlјa određivanje približnog iznosa neke pozicije kada ne postoji precizan način za utvrđivanje.

Računovodstveni sistem – Accounting system – Računovodstveni sistem predstavlјa niz zadataka i evidencija nekog pravnog lica za obradu pos­lov­nih događaja radi vođenja računovodstvene evidencije. Taj sistem identifikuje, prikuplјa, analizira, obračunava, klasifikuje i sumira poslovne i druge događaje i o njima izvještava.

Računska kontrola– Computation– Računska kontrola predstavlјa provje­ru računske tačnosti podataka iz izvornih dokumenata i računovod­stve­nih evidencija ili vršenje nezavisnih obračuna.

Revizija– Audit– Cilј revizije finansijskih izvještaja je da omogući revizoru da izrazi mišlјenje o tome da li su finansijski izvještaji po svim bitnim pitanjima sastavlјeni u skladu sa utvrđenim okvirom za finansijsko izvještavanje ili drugim kriterijumima. Formulacije koje se koriste za izražavanje mišlјenja revizora da “daju istinitu i objektivnu sliku” ili “po svim bitnim pitanjima istinito i objektivno prikazuju”, s tim što te formulacije imaju isto značenje. Sličan cilј se odnosi i na reviziju finansijskih ili drugih informacija sastavlјenih na osnovu odgovarajućih kriterijuma.

Revizijski dokaz – Audit evidence – Revizijski dokaz predstavlјa infor­ma­cije koje je revizor dobio u toku izvođenja zaklјučaka na kojima zasniva mišlјenje. Revizijski dokaz obuhvata izvornu dokumentaciju i računo­vod­stve­ne evidencije koje čine podlogu za sastavlјanje finansijskih izvješ­taja, kao i potkreplјujuće informacije iz drugih izvora.

Revizijski rizik – Audit risk – Revizijski rizik se odnosi na rizik da revizor može da izrazi neodgovarajuće mišlјenje u slučajevima kada finansijski izvještaji sadrže materijalno značajne pogrešne iskaze. Revizijski rizik ima tri komponente: inherentni rizik, kontrolni rizik i detekcioni rizik.

  • Detekcioni rizik (rizik da pogrešan iskaz neće biti otkriven) – Detection risk – Detekcioni rizik predstavlјa rizik da postupci suš­tin­skog ispitivanja koje revizor sprovodi neće otkriti pogrešan iskaz koji postoji na bilansnoj poziciji ili grupi poslovnih događaja, a koji je, pojedinačno ili sa pogrešnim iskazima na drugim bilansnim pozicijama ili grupama poslovnih događaja, materijalno značajan.
  • Inherentni rizik (rizik po prirodi stvari) – Inherent risk – Inherentni rizik (rizik po prirodi stvari) se odnosi na podložnost bilansne pozicije ili grupe poslovnih događaja pogrešnim iskazima koji, uz pretpostavku da ne postoje odgovarajuće interne kontrole za njihovo otkrivanje, pojedinačno, ili sa pogrešnim iskazima na drugim bilansnim pozicijama ili grupama poslovnih promjena, mogu biti materijalno značajni.
  • Kontrolni rizik (rizik da kontrole ne funkcionišu) – Control risk – Rizik da kontrole ne funkcionišu predstavlјa rizik da sistem računo­vod­stva i interne kontrole neće pravovrjemeno sprečiti ili ispraviti pogrešan iskaz koji može nastati na nekoj bilansnoj poziciji ili grupi poslovnih događaja, a koji je, pojedinačno ili sa pogrešnim iskazima na drugim bilansnim pozicijama ili grupama poslovnih događaja, materijalno značajan.

Revizijsko uzorkovanje – Audit sampling. Revizijsko uzorkovanje uklјučuje primjenu postupaka revizije koji su manji od 100%–nog ispitivanja stavki koje čine saldo na računu ili grupu transakcija, tako da svaka stavka iz uzorka ima šansu da bude odabrana. To će omogućiti revizoru da pribavi i ocjeni revizijski dokaz o određenim karakteristikama odabra­nih pozicija radi formiranja ili pomoći u formiranju zaklјučaka u od­no­su na populaciju iz koje je uzorak uzet. Revizijsko uzorkovanje može biti zas­novano na statističkom ili nestatističkom pristupu.

  • Anomalna greška – Anomalous error – Anomalna greška znači grešku koja je nastala kao izolovani događaj koji se ne ponavlјa, osim u specifično identifikovanim slučajevima i prema tome, ne predstavlјa reprezenta­tiv­nu grešku u populaciji.
  • Očekivana greška – Exspected error – To je greška za koju revizor očekuje da će biti prisutna u populaciji.
  • Rizik nekorišćenja metode uzorka – Non sampling risk– Rizik nekoriš­će­nja metode uzorka nastaje iz faktora koji prouzrokuju da revizor donese pogrešan zaklјučak iz bilo kog razloga koji nije u vezi sa veličinom uzorka. Na primjer, najveći dio revizijskih dokaza je ubedlјiv ali ne i definitivan, pa revizor može da odabere neadekvatne postupke ili da pogrešno protumači dokaz i zbog toga ne uspije da prepozna grešku.
  • Populacija– Population– Populacija znači celokupan niz podataka iz kojeg se bira uzorak i o kojima revizor želi da donese zaklјučke. Popula­ci­ja može da bude podjelјena u stratume ili na dijelove populacije gde se svaki stratum posebno ispituje. Izraz “populacija” uklјučuje i stratum.
  • Rizik korišćenja uzorka– Sampling risk– Rizik korišćenja uzorka postoji zbog mogućnosti da zaklјučci, zasnovani na rezultatima ispitivanja uzorka, budu različiti od zaklјučaka do kojih bi revizor došao da je sproveo postupke revizije nad cjelokupnom populacijom.
  • Jedinica uzorka – Sampling unit – Jedinica uzorka znači pojedinačnu po­zi­ciju koja čini populaciju, na primjer čekovi navedeni u specifi­kaciji če­kova, stavke o odobrenju u izvodu banke, izlazne fakture ili salda na računima pojedinih kupaca ili monetarnu jedinicu.
  • Statističko uzorkovanje – Statistical sampling – Statističko uzorkovanje znači bilo koji pristup u statističkom uzorkovanju koji ima sledeće karakteristike:
    1. slučajan izbor ili uzorak i
    2. primjena teorije vjerovatnoće na ocjenu rezultata uzorka, uklјučujući merenje rizika korišćenja uzorka.

Pristup uzorkovanju koji nema karakteristike pod 1. i 2. se smatra nestatističkim uzorkovanjem.

  • Stratifikacija–Stratification–Stratifikacija je proces podjele popula­ci­je na dijelove, od kojih svaki predstavlјa grupu jedinica za uzorkovanje koje imaju slične karakteristike (najčešće monetarnu vrijednost).
  • Tolerantna greška–Tolerable error–Tolerantna greška znači maksimal­nu grešku u populaciji koju je revizor spreman da prihvati.

Revizor – Auditor – Revizor je lice s krajnjom odgovornošću za reviziju. Taj izraz se često koristi kao poziv na revizorsku firmu. (Radi lakšeg pozivanja, izraz “revizor” se koristi u Međunarodnim standardima revizije i za reviziju i za usluge srodne reviziji. Takvo pozivanje ne podrazumeva da lice koje nekom pravnom licu pruža usluge srodne reviziji mora biti i revizor njegovih finansijskih izvještaja).

  • Glavni revizor – Principal auditor – Glavni revizor je onaj revizor koji je odgovoran za podnošenje izvještaja o finansijskim izvještajima nekog pravnog lica kada ti finansijski izvještaji uklјučuju finansijske informacije čiju je reviziju vršio jedan ili više drugih revizora.
  • Drugi revizor–Other auditor– Drugi revizor, za razliku od glavnog revizora, je onaj čija je odgovornost da podnese izvještaj o finansijskim informacijama ili dijelovima, koji su uklјučeni u finansijske izvješ­taje čiju reviziju vrši glavni revizor. Drugi revizori su afilijacije firmi, koje koriste ili ne koriste isto ime, zatim korespondenti, kao i revizori koji nisu međusobno povezani.
  • Eksterni revizor – External auditor – Izrazi “eksterni revizor” i “eks­ter­na revizija” se koriste kada je potrebno da se razlikuje eksterni revizor od internog revizora, odnosno da se eksterna revizija razlikuje od aktivnosti interne revizije.
  • Novi revizor – Incoming auditor – Novi revizor finansijskih izvještaja za tekući period je onaj koji nije vršio reviziju finansijskih izvještaja za prethodni period.
  • Osoblјe–Personnel – Osoblјe obuhvata sve partnere i drugo profesionalno osoblјe angažovano na poslovima revizije u revizorskoj firmi.
  • Prethodni revizor – Predecessor auditor – Prethodni revizor je onaj koji je bio revizor finansijskih izvještaja nekog pravnog lica i koji je bio zamenjen novim revizorom (revizorom naslednikom).

Revizor koji nastavlјa funkciju– Continuing auditor– Revizor koji na­stav­lјa funkciju je revizor koji je vršio reviziju finansijskih izvješ­taja prethodnog perioda i o njima podneo izvještaj, a nastavlјa da vrši funkciju revizora finansijskih izvještaja i za tekući period.

Revizorska firma (preduzeće za reviziju) – Audit firm – Revizorsku firmu (preduzeće za reviziju) čine partneri firme koja pruža revizorske usluge ili pojedinačni revizor, zavisno od slučaja.

Rizik korišćenja uzorka – (vidi Revizijsko uzorkovanje) – Sampling risk – (see Audit sampling)

Rizik nekorišćenja metode uzorka (vidi revizijsko uzorkovanje) – Non sampling risk (see Audit sampling)

Rizik okruženja– Environmental ris– U izvesnim okolnostima ovaj rizik predstavlјa faktore relevantne za ocjenu inherentnog rizika kod izrade opšteg plana revizije, koji mogu da uklјuče rizik od materijalne greške u finansijskim izvještajima u vezi sa zaštitom okruženja.

Sastavni dio – Components – Sastavni dio je sektor, filijala, zavisno pre­duzeće, zajedničko ulaganje, povezano preduzeće ili drugo pravno lice či­je su finansijske informacije uklјučene u finansijske izvještaje čiju re­viziju vrši glavni revizor.

Sistem interne kontrole – Internal control system – Sistem interne kontrole čine sve politike i postupci (interne kontrole) koje je ruko­vod­stvo nekog pravnog lica uspostavilo radi pomoći u postizanju cilјeva ru­kovodstva kako bi se, u mjeri u kojoj je to moguće, uredno i efikasno vodi­lo poslovanje, što uklјučuje pridržavanje politike rukovodstva, oču­va­nje integriteta sredstava, sprečavanje i otkrivanje kriminalnih radnji i grešaka, tačnost i potpunost računovodstvene evidencije i ažurno sas­tav­lјanje pouzdanih finansijskih informacija. Sistem interne kontrole obu­hvata pitanja koja su šira u odnosu na pitanja direktno vezana za funkcionisanje računovodstvenog sistema.

Stratifikacija – (vidi Izbor revizijskog uzorka) – Stratification – (see Audit sampling)

Statističko uzorkovanje – (vidi Revizijsko uzorkovanje) – Statistical sampling – (see Audit sampling)

Stručnjak– Expert– Stručnjak je lice ili firma sa specijalnim kvali­fi­ka­cijama, znanjem i iskustvom u određenoj oblasti izvan računo­vod­stva i revizije.

Šira mreža – Wide Area Network (WAN) – Komunikaciona mreža koja prenosi informacije preko širih oblasti, kao što su različite lokacije fabrika, gradovi ili nacije. WAN mreže omogućavaju on-line pristup aplikacijama sa udalјenih terminala. Nekoliko lokalnih mreža (LAN) mogu biti povezane u okviru šire mreže (WAN).

Tvrdnje – Assertions – Tvrdnje su izjave rukovodstva, date eksplicitno ili na drugi način, koje su ugrađene u finansijske izvještaje (vidi Tvrdnje u finansijskim izvještajima – (see Financial statements assertions).

Tvrdnje u finansijskim izvještajima – Financial statements assertions – Tvrdnje sadržane u finansijskim izvještajima i mogu se svrstati u sledeće kategorije:

  1. postojanje – existence: sredstvo ili obaveza na određeni dan postoji;
  2. prava i obaveze – rights and obligations: sredstvo ili obaveza na određeni dan se odnosi na pravno lice. čiji se finansijski izvještaji prikazuju;
  3. nastanak– occurence: poslovni događaj koji se odnosi na pravno lice čiji se finansijski izvještaji prikazuju je nastao u periodu koji ti izvještaji obuhvataju;
  4. sveobuhvatnost (potpunost)– complletness: Pokazuje da ne postoje neproknjižena sredstva, obaveze, odnosno neproknjižene poslovne promene ili događaji, ili neobelodanjene pozicije;
  5. iskazivanje vrijednosti– valuation: knjiženje sredstva ili obaveze je izvršeno po odgovarajućoj vrijednosti koja se prenosi u naredni period;
  6. odmjeravanje – measurement: poslovna promjena, odnosno događaj je proknjižen u ispravnom iznosu, a prihod ili rashod je alociran na ispravan period;
  7. prezentacija i obelodanjivanje – presentation and disclosure: pozicija je obelodanjena, klasifikovana i opisana u skladu sa primenlјivim okvirom za finansijsko izvještavanje.

Tolerantna greška – (vidi Revizijsko uzorkovanje) – Tolerable error –(see Audit sampling)

Transakcioni logovi – Transaction logss – Izvještaji koji su osmišlјeni da generišu revizorski trag za svaku on line transakciju. Ti izvještaji često dokumentuju izvor transakcije (terminal, vrijeme i korisnika), kao i detalјe o transakciji.

Uvjeravanje– (vidi Uvjeravanje u razumnoj mjeri) – Assurance-(see Reasonable assurance)

Uvjeravanje u razumnoj mjeri – Reasonable assurance – U reviziji revizor pruža visoko, ali ne i apsolutno uvjeravanje, pozitivno izraženo u izvještaju revizije kao uvjeravanje u razumnoj mjeri, da informacije koje su bile predmet revizije ne sadrže materijalno značajne greške.

Uzdržavajuće mišlјenje (vidi Modifikovani izvještaj revizora) – Disclaimer of opinion – (see Modified auditor’s report)

Uporedni podaci – Comparatives – Uporedni podaci u finansijskim izvještajima mogu predstavlјati iznose (kao što su finansijski položaj, rezultati poslovanja, tokovi gotovine) i odgovarajuća objelodanjivanja o pravnom licu za više od jednog perioda, u zavisnosti od okvira. Okviri i metodi prezentacije su sledeći:

  1. Uporedni podaci – Corresponding figures, gde su iznosi i druga objelodanjivanja za prethodni period uklјučeni kao dio finansijskih izvještaja za tekući period, s namjerom da se koriste povezano sa iznosima i drugim objelodanjivanjima za tekući period (na koje se poziva kao na “podatke tekućeg perioda”). Ovi uporedni podaci se ne prezentiraju kao potpuni finansijski izvještaji koji mogu da stoje posebno, ali čine integralni dio finansijskih izvještaja tekućeg perioda, s namjerom da se koriste samo povezano sa podacima za tekući period.
  2. Uporedni finansijski izvještaji – Comparative financial statements, gde su iznosi i druga objelodanjivanja za prethodni period uklјučeni radi upoređenja sa finansijskim izvještajima tekućeg perioda, ali nisu sastavni deo finansijskih izvještaja tekućeg perioda.

Uprava (rukovodstvo) – Menagement – Upravu (rukovodstvo) čine funkcioneri i druga lica koja obavlјaju visoke upravlјačke funkcije. Uprava uklјučuje direktore i revizioni (nadzorni) odbor, ali samo u slučajevima kada oni takve funkcije i obavlјaju.

Upravlјanje – Governance – Izraz “upravlјanje” predstalјa lica kojima su povjereni nadzor, kontrola i rukovođenje. Oni kojima su povjerena ovlašćenja upravlјanja su obično odgovorni da obezbjede da pravno lice postiže svoje cilјeve, podnosi finansijske izvještaje i izvještaje zainteresovanim licima. Rukovodstvo obuhvata lica kojima su povjerena takva ovlašćenja, samo ukoliko izvršavaju te funkcije.

Usluge srodne reviziji – Related services – Usluge srodne reviziji obuh­va­taju preglede (uvide), ugovorene postupke i sastavlјanje (kompi­la­ciju) iz­vještaja.

Uslužna organizacija – Service organization – Klijent može angažovati uslužnu organizaciju za izvršavanje određenih transakcija i preuzimanje odgovornosti za njih ili za vođenje odgovarajuće evidencije o poslovnim događajima i procesima (na primjer uslužna organizacija za kompjuterski informacioni sistem).

Zavisni subjekti – Relate parties – Zavisni subjekti i poslovni događaji iz­među zavisnih subjekata su definisani u IAS 24 kao:

  • Subjekti se smatraju zavisnim ako je­dan od njih ima mogućnost da kontroliše drugog ili da vrši dominantan uticaj na donošenje njegovih finansijskih i poslovnih odluka.
  • Poslovni događaji između zavisnih subjekata-Related party transaction..prenos sredstava ili obaveza između zavisnih subjekata, bez obzira na to da li je zaračunata cijena

Zaštita od upada u sistem – Firewall – Kombinacija hardvera i sof­tve­ra koja štiti širu mrežu (WAN), lokalnu mrežu (LAN) ili personalni kompjuter (PC) od neovlašćenog pristupa preko Interneta ili od unoše­nja neovlašćenog ili štetnog softvera, podataka ili drugih materijala u elektronskom obliku.

Zbirni finansijski izvještaji – Summarized financial statements – Pravno lice može da sastavi finansijske izvještaje koji predstavlјaju zbir pojedinačnih finansijskih izvještaja čija revizija je vršena radi informisanja grupa korisnika, zainteresovanih samo za glavne karakte­ris­tike finansijskog poslovanja i položaja pravnog lica.

Značajan – Significant – Značaj se povezuje s uticajem na uvjerenje o mate­­ri­jal­nom značaju u finansijskim izvještajima. Značajno je revno materijalnom.